Vztek, odmlouvání

Dívka 4,5 roku.
Matka s otcem dívky přichází s problémem – v posledním roce se zhoršují projevy dcery na veřejnosti v jejich přítomnosti. Doma i před blízkým okolím je dívka chválena za svoje vzorné chování, proto okolí rodičům vymlouvalo – všichni to viděli tak, že rodiče problém zbytečně vyhrocují.
Nejvíce se dívka projevuje vztekem, odmlouváním a křikem na hřišti a v obchodě – je schopná vzteky ležet na zemi, nebo napadat rodiče pokud ji nevyhoví.
Je dohodnuta forma intenzivní spolupráce, kdy si rodina zaznamenává, co a kdy vyvolá u dívky toto nestandardní chování. Dívka je při komunikaci se mnou velmi sdílná, hravá naprosto nereaguje na zmínku o svém chování. Když s ní o tomto hovoří matka, přiběhne ji dát pusu nebo ji pohladí.
Po 5 sezení docházíme k tomu, že tyto projevy u dívky se stupňují vždy po návštěvě babičky – matky otce. Docházíme k tomu, že babička vnučce ve všem ustupuje automaticky, občas před ní mluví tak, že je to její blonďatá princezna a princezny mohou všechno a další podobné formulace.
Cílem dalších sezení je pracovat s rodiči na formě komunikace s vnučkou i s babičkou, společné nastavování pravidel a mantinelů.