Odmítání respektu rodičů

Dívka 13let

Nejmladší dcera rodičů (dvě sestry jsou o 10 a 11 let starší) – obě starší sestry úspěšné, bez výchovných problémů.

Dívka působí spořádaně bez problémů, ve škole je chválena, dochází na kroužky. K první konzultaci přichází oba rodiče, hovoří o dceři velmi nazlobeně, ale zároveň se ji snaží omlouvat. Uvádí opakovaně drzé chování, naprostou ignoraci plnění povinnosti, které ji zadají. K matce byla několikrát velmi vulgární, když jí nevyhověla v požadavcích. Otec je dcerou opakovaně vydírán pláčem, pokud se jí snaží usměrnit, začne křičet a opakovaně vyhrožuje, že bude volat na linku důvěry, aby mu udělala problémy.

Když rodiče hovoří o problémech mezi širší rodinou, nikomu se to nechce věřit, protože dívku nikdo takto neviděl. Starší sestry jsou přítomny jejích výstupů, rodiče mrzí, že k ní mají velmi odměřený vztah, protože často útočí i na ně.

Když dívce bylo rodiči sděleno, že je třeba, aby docházela k někomu, kdo celé rodině pomůže, byla tomu nakloněna a komentovala celou situaci tak, že konečně bude moci říct, jak se k ní rodiče chovají.

Společně se pokusíme pracovat s rodiči hlavně na dalším přístupu k dívce a nastavení pravidel, která budou vyhovovat oběma stranám.

 

Kazuistiky jsou průběžně aktualizovány a doplňovány – tato témata jsou ukázková.